Kalkulator zdolności kredytowej – sprawdź swoją zdolność kredytową

Zdolność kredytowa to podstawowy parametr, pod którego kątem weryfikowani jesteśmy, składając wniosek o np. kredyt hipoteczny. Coraz ważniejsza jest ona także podczas ubiegania się o pożyczki. Jak sprawdzić swoją wiarygodność finansową? Ujawnia to nasz kalkulator zdolności kredytowej.


Kalkulator zdolności kredytowej
Typ rat

Twoja maksymalna zdolność kredytowa to:

6000000zł
Sprawdź raport w BIK

Zobacz także:

Remont mieszkania, naprawa laptopa, wymiana sprzętu elektronicznego, wizyta u mechanika, a może po prostu chęć wyjechania na upragniony odpoczynek? Przyczyny, dla których konsumenci poszukują zastrzyku dodatkowej gotówki są różne. Podobnie zresztą, jak sposoby na to, aby znaleźć ją w swojej kieszeni. Szczególnie popularne jest choćby korzystanie z usług bankowych lub pożyczkowych.

Aby jednak mieć potencjalnie duże szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt lub pożyczkę, należy przygotować się na konieczność spełnienia szeregu formalności. Spośród nich, kluczowe znaczenie ma zdolność kredytowa, na podstawie której oceniany jest stopień ryzyka związany z pożyczeniem nam środków finansowych.

Oblicz zdolność kredytową przed złożeniem wniosku

Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe, liczą zdolność na podstawie określonych parametrów. Ich zakres i rodzaj nie jest tajemnicą, dlatego nie ma powodów, aby nasza bieżąca kondycja finansowa była tajemnicą do momentu złożenia wniosku! Niezależnie, czy wnioskujemy o kredyt hipoteczny lub pożyczki, warto zapoznać się z kształtem zdolności kredytowej jeszcze przed ubieganiem się o wsparcie finansowe.

Wartościowym sposobem na zapoznanie się z tym parametrem jest nasz kalkulator zdolności kredytowej, który na podstawie podania kluczowych danych, o jakie zapytani zostaniemy, ubiegając się np. o kredyt w banku, dokonuje obliczenia zdolności kredytowej. Konsument zostaje jednocześnie poinformowany, jak duże są szanse na odrzucony wniosek i czy dana kwota oraz czas trwania kredytu, na jakim nam zależy, jest w zasięgu naszych możliwości.

Jak sprawdzić zdolność kredytową przy użyciu kalkulatora?

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na zdolność kredytową, jest oczywiście raport w Biurze Informacji Kredytowej. Ten popularny rejestr gromadzi informacje na temat spłaty wszelkich zobowiązań zaciąganych w przeszłości w bankach. Zaliczają się do tego np. kredyty gotówkowe, limity kredytowe, karty kredytowe, a także kredyty hipoteczne czy kredyty samochodowe. BIK pokaże też bieżące zobowiązania, jakie mamy wobec banków.

To jednak nie wszystko. Korzystając w przeszłości lub aktualnie spłacając pożyczki pozabankowe, szanse na to, że pokażą się one w raporcie BIK, są spore. Firmy pożyczkowe coraz chętniej współpracują z tym rejestrem, traktując go jako rzetelny sposób na ocenę ryzyka przed pożyczeniem komuś pieniędzy. Co więcej, jeżeli wnioskujemy o pożyczkę, warto przygotować się na to, że poza weryfikacją w BIK, dane przedsiębiorstwo może sprawdzić też inne bazy dłużników. Zazwyczaj są to bazy podlegające BIG, czyli Biurze Informacji Gospodarczej. Mowa tu o np. KRD, BIG InfoMonitor, KBIG czy ERIF.

Jak działa BIK? To proste. Na podstawie tego, jak pozytywna jest historia spłaty oraz jak dużo kredytów i pożyczek spłaciliśmy na czas, BIK przedstawia tzw. scoring. Na podstawie bieżącej punktacji, którą w ostatnich miesiącach uproszczono, w skali od 0 do 100 oceniana jest nasza kondycja finansowa. Do sprawdzenia BIK oczywiście nie potrzeba banku – możemy to zrobić sami, pobierając płatny raport generowany błyskawicznie przez internet. Jego cena to obecnie 39 złotych, za co uzyskujemy informację o stanie spłaty wszelkich obecnych lub dotychczasowych zobowiązań bankowych oraz pozabankowych.

Raport BIK to nie wszystko – znaczenie mają też inne czynniki!

Zdolność kredytowa to czynnik, na który – jak już wspomniano wyżej – istotny wpływ ma historia spłaty naszych dotychczasowych zobowiązań bankowych oraz pożyczkowych. Istotny nie znaczy jednak jedyny – weryfikacja zdolności kredytowej bynajmniej nie kończy się na pobraniu raportu z BIK. Jeżeli mowa o ubieganiu się o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy w banku, istotny wpływ na obszernie omawiany dziś parametr mają także inne czynniki, które szczegółowo omówimy niżej.

Na początek zwróćmy jeszcze uwagę na wstępne informacje, które choć stanowią tło, to również mają istotne znaczenie przy wnioskowaniu o kredyt. Jest to oczywiście wiek konsumenta, który musi wynosić co najmniej 18 lat, a poza tym to, czy wnioskujemy o wsparcie finansowe samotnie lub też z inną osobą, zwaną w finansowym słowniku współkredytobiorcą. Wówczas bowiem weryfikuje się zdolność kredytową obu osób, zakładając, że będą go wspólnie spłacać. Warto wówczas użyć naszego kalkulatora zdolności kredytowej najpierw dla siebie, a potem dla drugiej osoby zaciągającej kredyt.

co kształtuje zdolność kredytową

Co wpływa na zdolność kredytową

Pora wyodrębnić trzy najważniejsze, po historii kredytowej z BIK, czynniki, jakie w największym stopniu wpływają na nasze szanse na uzyskanie kredytu w banku.

 • Po pierwsze, zatrudnienie.
  Aby uzyskać wsparcie finansowe, bank musi mieć pewność, że konsument będzie miał z czego spłacać pożyczone pieniądze przez cały okres trwania kredytu. W ten sposób weryfikacji poddane zostaną nasze miesięczne dochody oraz ich wysokość. To jednak nie wszystko – niezwykle ważne jest także to, z jakiego tytułu uzyskujemy dochody. Niestety, ubiegając się o kredyt, niskie szanse na wsparcie mają osoby, u których źródłem dochodów jest umowa-zlecenie albo umowa o dzieło. Preferowana jest przede wszystkim umowa o pracę, najlepiej – zawarta bezterminowo. Bank traktuje wówczas konsumenta jako kogoś, kto ma stabilne i pewne zatrudnienie. Chętniej w takim przypadku pożycza więcej pieniędzy.
 • Po drugie, ilość członków rodziny.
  Kolejnym czynnikiem, jaki ma duży wpływ na naszą zdolność kredytową, jest to, ile osób mamy na utrzymaniu. Najczęściej mowa o członkach rodziny, czyli dzieciach, a także ewentualnie innych osobach, które regularnie wspieramy swoimi pieniędzmi. Takie wydatki obciążają nasz miesięczny budżet, dlatego musimy zarabiać lepiej, jeżeli utrzymując kogoś, chcemy uzyskać kredyt w banku.
 • Po trzecie, pozostałe zobowiązania.
  Kredyt bankowy, niezależnie od tego czy mowa o kredycie gotówkowym lub kredycie hipotecznym, zazwyczaj jest dużym i bardzo kosztownym zobowiązaniem. Obciąża ono nasz budżet, zobowiązując do sumiennego, terminowego i regularnego spłacania. Co, jeśli podczas wnioskowania o kredyt mamy już inne zobowiązania finansowe? Zaliczają się do nich np. pożyczki, ale i abonamenty, rachunki za mieszkanie i energię, a nawet produkty zakupione na raty. Suma tych wszystkich wydatków po odjęciu ich od dochodów nie może utrudniać spłaty rat kredytu.

Jak używać kalkulatora zdolności kredytowej?

Jak już wspomniano wyżej, zdolność kredytowa to parametr, który głównie interesuje bank oraz niekiedy – także firmy pożyczkowe. Sprawdzenie jednak aktualnego stanu naszej kondycji finansowej jest jednak możliwe w każdej chwili – nasz wygodny kalkulator zdolności kredytowej umożliwia dokonanie tego zarówno na komputerze, jak i za pośrednictwem smartfona.

Jak dowiedzieć się, ile dostanę kredytu? Podążaj za naszą instrukcją korzystania z kalkulatora, aby być świadomym jeszcze przed złożeniem wniosku w banku lub firmie pożyczkowej!

 • Miesięczny dochód netto.
  W tym polu, znajdującym się w lewym górnym rogu kalkulatora, należy wskazać dokładną kwotę naszych miesięcznych dochodów w ujęciu „na rękę”, czyli w wysokości netto. Jeżeli nie jesteśmy pewni dokładnej wysokości, warto zajrzeć np. do umowy, jeżeli mamy ją pod ręką lub zobaczyć dokładną sumę wypłaty, jaka wpłynęła ostatnio na konto.
 • Stałe miesięczne zobowiązania.
  W tym polu, które znajduje się w górnym prawym roku, należy wskazać łączną i dokładną sumę wszystkich zobowiązań, niebędących kredytami bankowymi. Zaliczyć do tego trzeba np. sumę rachunków za energię i kosztów czynszowych, jakie płacimy miesięcznie, a także wszystkie koszty abonamentu telefonicznego, paliwa czy utrzymania dzieci.
 • Raty z kredytów.
  To kolejne pole znajdujące się z lewej strony. Jeżeli w momencie ubiegania się o kredyt będziemy posiadać niespłacone jeszcze raty kredytowe, należy wskazać miesięczną wysokość każdej z nich po zsumowaniu. Jeżeli spłacamy tylko jeden kredyt – wówczas wpisujemy po prostu wysokość raty, jaką co miesiąc uiszczamy w celu spłacenia go.
 • Limity na kartach.
  Ponownie spójrzmy na prawo. Jeżeli wnioskujący o kredyt ma aktualnie jedną lub więcej kart kredytowych, to powinien w tym polu wskazać łączną kwotę limitu, czyli kwoty środków, do jakiej może swobodnie dysponować na karcie. Jeśli konsument wydał np. w ostatnim czasie 300 złotych z karty, a limit wynosi 2000 złotych, to wskazać należy tę drugą sumę.
 • Ilośc osób na utrzymaniu.
  W przedostatnim polu znajdującym się po lewej stronie, należy podać liczbę osób, jakie mamy obecnie na utrzymaniu. Niezależnie od tego, czy są to nasi krewni, dzieci rodzone lub dzieci, którymi się opiekujemy, należy podać łączną ich wszystkich zbiorczo.

Parametry kredytu w kalkulatorze zdolności

 • Oprocentowanie roczne.
  Przechodzimy do parametrów związanych ze zobowiązaniem, jakie chcemy uzyskać. Każdy kredyt podlega oprocentowaniu w ujęciu rocznym – w tymi miejscu, znajdującym się w dolnej części prawej kolumny, należy wpisać dokładną wysokość rocznego oprocentowania. Aby ją znaleźć, należy sprawdzić tę wysokość w przypadku przykładowego kredytu oferowanego przez dany bank. Przykładowo, kredyt gotówkowy w banku PKO BP w ramach oferty „mini ratka” ma roczne oprocentowanie wynoszące 8.99 %.
 • Okres spłaty kredytu.
  W ostatnim polu znajdującym się w lewej kolumnie należy wskazać dokładny okres spłaty, na jaki zaciągamy bankowy kredyt. Do wyboru mamy sposób ukazania tych danych – jako lata lub miesiące. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię, szczególnie gdy zaznaczymy pierwszą opcję. Banki często podają czas trwania kredytu w ujęciu miesięcznym.
 • Typ rat.
  Ubiegając się o kredyt bankowy, te dają nam do wyboru sposób, w jakim odbywa się jego spłata. Mowa tu o ratach malejących lub rosnących – w tym celu, powinniśmy zaznaczyć któreś ze stosownych pól znajdujących się w dolnym prawym rogu kalkulatora.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły