Kredyt konsolidacyjny – ranking najtańszych kredytów 2020

Zależy Ci, aby spłacać jeden kredyt zamiast kilku? Z pomocą przychodzi kredyt konsolidacyjny, który polega na połączeniu wszystkich niespłaconych zobowiązań w jedną, niższą ratę. Gdzie odnajdziesz najlepsze pożyczki konsolidacyjne? Wybierz kredyt konsolidacyjny i sprawdź nasz najnowszy ranking 2020.

Ostatnia aktualizacja: 11 Września 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Santander Bank Polska - Konsolidacja "Lżejsza Rata"
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 300 000 zł
Kwota
11,13 %
RRSO
7,16 %
Oprocentowanie
5,09%
Prowizja
» SPRAWDŹ «
TF Bank Kredyt Gotówkowy
12 - 108 miesięcy
Okres spłaty
1 500 - 80 000 zł
Kwota
18,43 %
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
9,28%
Prowizja
» SPRAWDŹ «
Kasa Stefczyka kredyt konsolidacyjny
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 150 000 zł
Kwota
6,23 %
RRSO
6 %
Oprocentowanie
0%
Prowizja
» SPRAWDŹ «
City Bank Pożyczka Gotówkowa
12 - 96 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 150 000 zł
Kwota
9,65 %
RRSO
6,99 %
Oprocentowanie
5%
Prowizja
» SPRAWDŹ «
Kredyt konsolidacyjny
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
30 000 - 200 000 zł
Kwota
10,64 %
RRSO
7,19 %
Oprocentowanie
0%
Prowizja
» SPRAWDŹ «
PKO BP Mini Ratka - Pożyczka Konsolidacyjna
2 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 500 - 200 000 zł
Kwota
10,59 %
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
9,99%
Prowizja
» SPRAWDŹ «
Kredyt Gotówkowy do 200 000 zł
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 200 000 zł
Kwota
10,76 %
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
0%
? w przypadku skorzystania z kredytu z ubezpieczeniem
Prowizja
» SPRAWDŹ «

Zaciągnięcie pożyczki online jest dziś prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Łatwo i szybko dostępna, stawia przed konsumentami niewiele wymagań, dzięki czemu pomoc finansową na pilny wydatek pozyskasz nawet w kilkanaście minut. Jednak pokrywając swoje finansowe potrzeby warto pamiętać, aby terminowo zwrócić pożyczone środki.

Niedopilnowanie terminowej spłaty zobowiązania może nieść ze sobą opłakane skutki. Po pierwsze, pożyczkodawca zacznie naliczać odsetki karne za opóźnienie. Po drugie, rozpocznie ponaglenia telefonami i gdy to nie przyniesie rezultatu – złoży wniosek o postępowanie windykacyjne. Świadomi takich zagrożeń konsumenci, zaciągają kolejne chwilówki. Wielu z nich popada w błędne koło, noszące miano pętli zadłużenia. Trwająca miesiącami, a nawet latami sytuacja niepewności ma swoje przykre konsekwencje dla domowego budżetu. Czy istnieją sposoby na wyzwolenie się z takiego stanu?

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Popularnym krokiem w kierunku uporządkowania finansów i wyjścia z krępującej pętli zadłużenia jest kredyt konsolidacyjny. Jest to odmiana kredytu zwana kredytem celowym, którą zaciąga się na spłatę wszystkich posiadanych aktualnie różnych, rozdrobnionych zadłużeń. Z tego powodu często nazywany jest kredytem oddłużeniowym. W ramach kredytu konsolidacyjnego, możliwe jest jednoczesne spłacenie zarówno pożyczek pozabankowych, kredytów gotówkowych, jak i kredytów samochodowych, a nawet kart kredytowych oraz debetu na rachunku bankowym.

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dobrowolne, na które może zdecydować się każdy konsument. Co więcej, ma on pełną dowolność, co do wyboru zobowiązań, jakie chce objąć spłatą z uzyskanego kredytu. Przykładowo, jeśli uznasz, że wybraną pożyczkę dasz radę uregulować na pierwotnych warunkach, możesz ją spłacić niezależnie od pozostałych zobowiązań, które opłacisz ze środków z konsolidacji.

Jedną z największych zalet kredytu konsolidacyjnego jest dopasowanie wysokości rat do sytuacji finansowej konsumenta. Udzielająca wsparcia instytucja zdaje sobie sprawę, że ma na celu pomóc dłużnikowi. Dlatego spłata kredytu konsolidacyjnego odbywa się w ratach o rozsądnej wysokości – tak, by ich regulowanie nie było potencjalnie dużym obciążeniem dla kredytobiorcy.

Każdy bank posiada własne zasady udzielania kredytu konsolidacyjnego. Niektóre z nich oferują konsolidację długów posiadanych wyłącznie u konkurencyjnych banków, inne pozwalają na konsolidację pożyczek w firmach pozabankowych, a pozostałe konsolidują zobowiązania powstałe tylko w SKOK-ach.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Zasady działania kredytu konsolidacyjnego są bardzo proste. Najbardziej przejrzystym i czytelnym sposobem na wyjaśnienie jego działania, jest rozbicie podstawowych parametrów na czynniki pierwsze.

 1.  Złóż wniosek w banku o uzyskanie kredytu konsolidacyjnego.
 2. Przedstaw obszerną listę wszystkich długów, które chcesz pokryć kredytem. Należy wskazać wierzycieli, daty zaciągnięcia zobowiązań, termin spłaty i wysokość pożyczonej kwoty. W momencie pisania wniosku, stan tych informacji musi być aktualny!
 3. Bank dokonuje weryfikacji zdolności kredytowej, sprawdzając historię spłaty dotychczasowych zobowiązań. Ponadto, analizuje wysokość uzyskiwanych dochodów, miesięczne wydatki oraz ewentualną liczbę osób utrzymaniu. Podsumowując, kredytodawca przeprowadza standardową procedurę weryfikacji Twojej zdolności kredytowej identyczną, jak w przypadku ubiegania się o standardowy kredyt.
 4. Wynik weryfikacji kredytowej pozwala podjąć decyzję o przyznania kredytu konsolidacyjnego.
 5. Bank przedstawia termin spłaty kredytu i wysokość rat, w jakich będziesz regulował zobowiązanie.
kredyt konsolidacyjny - korzyści

Najtańszy kredyt konsolidacyjny – co na niego wpływa?

Rozglądając się za kredytem konsolidacyjnym oczywiste jest to, aby był jak najtańszy. Taka forma wsparcia finansowego ma w końcu uwolnić z pętli zadłużenia, niosąc wytchnienie od nadmiaru różnych zobowiązań. Dlatego, by konsolidacja okazała się skuteczną pomocą, jej raty muszą być dopasowane do możliwości finansowych konsumenta. Przedstawiamy najważniejsze parametry, które mają decydujący wpływ na to, czy dany kredyt faktycznie jest tani.

 • Oprocentowanie kredytu – podstawowy koszt zobowiązania, który wliczany jest do całkowitej kwoty, jaką po rozbiciu na raty musisz uregulować.
 • RRSO – ten skrót pochodzi od Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Wyraża wszystkie dodatkowe koszty kredytu ujęte pod postacią jednego, procentowego parametru.

Mając na względzie powyższe czynniki, warto zestawić ze sobą kilka dostępnych ofert i wyodrębnić tę najbardziej optymalną dla Twojego portfela. Informacje na temat kredytów konsolidacyjnych odnajdziesz na stronach internetowych banków.

Na co zwrócić uwagę przy kredycie konsolidacyjnym?

Oprocentowanie i RRSO to główne parametry, na jakie musisz zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego. Jednak to nie wszystko. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o skorzystaniu z danej oferty, dokładnie zweryfikuj poniższe informacje.

 • Całkowita kwota do spłaty – nigdy nie zapominaj, jaki jest ostateczny cel kredytu konsolidacyjnego. Ma on zapewnić oczekiwane wyzbycie się nadmiaru finansowych długów! Dlatego jego całkowita kwota – już po uwzględnieniu kosztów – nie powinna przekraczać łącznej kwoty zobowiązań, na których spłatę zaciągasz kredyt. W przeciwnym wypadku, wpadniesz w sidła kolejnego długotrwałego zobowiązania, które będziesz regulował latami.
 • Wysokość raty kredytu po uwzględnieniu kosztów kredytu – dokładnie oceń, czy podana przez bank wysokość raty nie wykracza ponad Twoje finansowe siły.
 • Konsekwencje opóźnienia w spłacie rat kredytu – dla pewności zapoznaj się szczegółowo z treścią umowy, która odnosi się do kwestii opóźnień w spłacie pożyczki. Choć raczej mało kto planuje taką sytuację to warto wiedzieć, z jakimi dodatkowymi kosztami i konsekwencjami przyjdzie Ci się zmierzyć.

Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej

Kredyt konsolidacyjny to forma wsparcia finansowego dla osób, które mają na głowie nadmierną liczbę zobowiązań. Jeżeli jednak termin spłaty jednego z nich lub wielu dawno minął i zostałeś objęty postępowaniem windykacyjnym, to na konsolidację długów może być już niestety za późno. Wynika to z prostego faktu – banki nie udzielają kredytów osobom, które mają negatywną zdolność kredytową. Długi mają na to decydujący wpływ – a informacje o nich widnieją, m.in. w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to rejestr, który  przy ubieganiu się o pomoc finansową, weryfikowany jest w pierwszej kolejności.

Czy zatem osoby, które nie zdążyły uciec od widma długów mają szansę wyrwać się z pętli zadłużenia? Jak najbardziej. Poza bankami, zobowiązania konsolidacyjne oferują także firmy z sektora pozabankowego. W internecie na hasło: „pożyczki konsolidacyjne” można odnaleźć kilkanaście ofert otrzymania jednego, dużego kredytu konsolidacyjnego.

Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Proces ubiegania się o pożyczkę w formie konsolidacji przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku innych kredytów. Kluczową rolę odgrywa w nim ocena zdolności kredytowej weryfikowana na podstawie wpisów w BIK, a także wysokość uzyskiwanych dochodów oraz rodzaj umowy o pracę.

Dodatkowo, konieczne jest okazanie umów wszystkich, nieuregulowanych zobowiązań. Banki często wymagają też wyciągu z konta bankowego. Konieczne będzie pozamykanie wszystkich aktywnych limitów na kartach kredytowych oraz limitów odnawialnych na kontach. Dlatego w momencie, gdy kwota zadłużenia jest wysoka, instytucja bankowa może zażądać zabezpieczenia w postaci hipoteki.

Zwykle banki proponują kredyt konsolidacyjny w dwóch wariantach:

 • kredyt konsolidacyjny gotówkowy na spłatę bieżących zobowiązań – głównie ratalnych,
 • kredyt konsolidacyjny hipoteczny zabezpieczony nieruchomością, którego maksymalna kwota zależna jest od wartości nieruchomości.

W ofercie banków może się odnaleźć także kredyt konsolidacyjny bez hipoteki (niezabezpieczony), którego całkowity koszt jest nieco droższy od kredytu zabezpieczonego hipoteką.

Pożyczka konsolidacyjna – alternatywa dla kredytu konsolidacyjnego w banku

Kredyt konsolidacyjny pozabankowy to rozwiązanie, które zadomowiło się wiele lat temu na rynku usług finansowych. Spora część firm, która udziela konsolidacji w takiej formie, traktuje to nawet jako priorytet w swojej działalności. Chcąc zapoznać się z aktualną ofertą rynkową, najprościej dokonasz tego w Internecie. Zdecydowana większość firm działa bowiem prężnie także w sieci.

Kredyt konsolidacyjny w parabanku – to transakcja podwyższonego ryzyka!

Firmy pozabankowe oferujące pożyczki konsolidacyjne chętnie reklamują swoje usługi, jako szybkie, wygodne i pozbawione nadmiaru formalności. Często oferują też pomoc osobom, które z powodu negatywnej historii kredytowej, mają zamkniętą drogę do uzyskania klasycznego kredytu w banku. I choć wiele ofert brzmi kusząco, to nie powinno to usypiać czujności konsumenta.

Będąc zainteresowanym pozabankowym kredytem konsolidacyjnym, warto zachować ostrożność. Sektor pozabankowy, choć od 2016 roku uregulowany bardziej restrykcyjną tzw. ustawą antylichwiarską1 , dalej przyciąga do siebie oszustów i pospolitych przestępców próbujących igrać na ludzkiej potrzebie, pośpiechu i niedokładności. Aby nie dać się oszukać, zwracaj uwagę na poniższe aspekty będące skutecznymi środkami bezpieczeństwa.

Pożyczka konsolidacyjna – na co uważać?

 • Zwróć uwagę, czy przedstawiona oferta zawiera informacje o dodatkowych kosztach pożyczki. Sprawdź też, czy – zgodnie z prawem – dodatkowe koszty pożyczki nie przekraczają 25% wysokości pożyczonej kwoty pieniędzy i jednocześnie 30% w skali rocznej. Warto poświęcić chwilę na obliczenia, aby upewnić się, czy pożyczkodawca ma wobec Ciebie uczciwe zamiary.
 • Upewnij się, czy dana firma naprawdę istnieje. Sprawdź adres kontaktowy pożyczkodawcy, wyszukaj go np. w Google Maps i zobacz, czy nie jest to przypadkiem fikcyjna instytucja. Warto skorzystać z internetowego rejestru KRS i skontrolować gdzie faktycznie zarejestrowana jest spółka, do kogo należy i jak długo działa.
 • Jeżeli wspomniane wyżej informacje nie budzą wątpliwości, nie usypiaj czujności. Zwróć uwagę na treść umowy, czy pokrywa się ona z informacjami o kwocie, kosztach i terminie spłaty pożyczki. Poświęć kilka minut na wnikliwą lekturę umowy, aby mieć gwarancję, że warunki pod jakimi się podpisujesz, są uczciwe i znasz ich pełną treść.
 • Zobacz, jak pożyczkodawca reguluje kwestię opóźnienia w spłacie. Szczególnie spójrz na odsetki, karne, jakie zapłacisz w przypadku problemów w spłacie. Ustawowa wysokość odsetek za opóźnienie wynosi 7 proc.
 • Nigdy nie wpłacaj przedpłat i tajemniczych ubezpieczeń pożyczki, a także nie dokonuj zastawu swojego cennego mienia.

Źródło:

1. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20061571119