Kredyty dla firm – ranking 2020. Najlepszy kredyt firmowy

Świetny pomysł na biznes to nie wszystko. Aby otworzyć własną działalność, musisz posiadać jeszcze odpowiedni kapitał. Kredyty dla firmy to dla wielu przedsiębiorców jedyna i pewna szansa na rozwój i nowe inwestycje. Obecnie banki oferują atrakcyjne kredyty dla nowych firm. Sprawdź nasz ranking 2020 i wybierz najlepszy kredyt firmowy!

Ostatnia aktualizacja: 11 Września 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Alior Bank Kredyt dla firm
1 - 96 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 3 000 000 zł
Kwota
17,11 %
? 50 000 zł, 120 m-cy, prowizja 28,90%, oprocentowanie 7,49%
RRSO
3,80 %
? od 3,8%
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
BIZNest Tani Kredyt Dla Firm
1 - 96 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 550 000 zł
Kwota
5,03 %
? 1000 000 zł, 96 miesięcy, oprocentowanie 3,3%
RRSO
3,30 %
? od 3,3%
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Visset pożyczka dla firm
1 - 6 miesięcy
Okres spłaty
2 000 - 12 000 zł
Kwota
508 %
RRSO
8 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
1 - 500 000 zł
Kwota
-
0,09 %
? od 0,09% za każdy dzień finansowania
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
GoldKredyt - dla firm
1 - 36 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 20 000 zł
Kwota
68,61 %
RRSO
10 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
TF Bank Kredyt Gotówkowy
12 - 108 miesięcy
Okres spłaty
1 500 - 80 000 zł
Kwota
18,43 %
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
50 000 - 5 000 000 zł
Kwota
-
-
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
1 - 100 000 zł
Kwota
-
0,07 %
? od 0,07% za każdy dzień finansowania
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «

Kredyty dla firm – ranking 2020

Stworzyłeś idealny biznesplan? Zgromadziłeś niezbędne informacje, które potrzebne są do prowadzenia własnej działalności, jednak nadal brakuje Ci środków do wystartowania z projektem? Jeszcze kilka lat temu na palcach jednej ręki mogłeś policzyć banki, które skłonne były udzielić pomocy finansowej w takiej sytuacji. Dzisiaj – startująca firma czy przedsiębiorstwo rozwijające zakres swoich usług może skorzystać z wielu rozwiązań.

Kredyty dla firm to rodzaj dofinansowania udzielanego przedsiębiorcom na start oraz przyszły rozwój działalności. Dlatego, jeśli nie dysponujesz gotówką niezbędną do pokrycia wszystkich firmowych wydatków, sprawdź najnowszy ranking 2020 stworzony przez porównywarkę Czerwonej Skarbonki. W zestawieniu uwzględniliśmy aktualnie najlepsze kredyty dla nowych firm, biorąc pod uwagę ich RRSO, oprocentowanie, proponowaną kwotę zobowiązania, okres spłaty, a także możliwość złożenia wniosku o kredyt przez internet.

Ranking 2020 kredytów dla firm to cenna wskazówka, gdy poszukujesz dodatkowej gotówki na cele biznesowe. Tego typu zestawienie szybko porównuje ze sobą oferty różniące się między sobą warunkami wnioskowania czy celem finansowania.

Alternatywą dla kredytów i pożyczek dla firm jest skorzystanie z usług firmy faktoringowej, np. Smeo. Firma ta wykupuje wtedy faktury, których termin jeszcze nie minął. Sprawdź nasz ranking faktoringu aby dowiedzieć się więcej.

Kredyt dla firmy na start – na czym polega?

Przeglądając różne oferty bankowe w poszukiwaniu dodatkowych środków, masz do wyboru sporo możliwości. Możesz zdecydować się na kredyt gotówkowy na dowolny cel, pożyczki pozabankowe dla firm, kredyt inwestycyjny, kredyt obrotowy oraz technologiczny, a także finansowanie w postaci kredytu odnawialnego czy specjalnej linii kredytowej. Jednak równie dobrze możesz wybrać kredyt dla firmy na start.

Kredyt dla nowych firm to szczególnie ciekawa opcja dla tej rzeszy przedsiębiorców, którzy ze względu na brak obycia i doświadczenia na rynku, potrzebują gotówki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Tyczy się to głównie sytuacji, w której banki wymagają od przyszłego kredytobiorcy odpowiedniej zdolności kredytowej oraz potwierdzających ją dokumentów (w tym osiąganych przychodów i aktywów). Dla startującego przedsiębiorstwa są to informacje, które trudno zweryfikować.

Dlatego ubiegając się o kredyt dla firmy na start warunkiem jest nie tylko samo złożenie wniosku, ale też udostępnienie bankowi niezbędnych dokumentów, dzięki którym zbadają wiarygodność przedsiębiorcy. Wśród najczęściej wymaganych są:

 • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS i US,
 • dokładny biznesplan firmy,
 • NIP oraz REGON firmy,
 • wpis do rejestru działalności gospodarczej lub ewentualnie aktualny odpis KRS,
 • zaświadczenie o możliwości zabezpieczenia kredytu, np. hipoteka na nieruchomości, weksel in blanco, poręczenie osoby trzeciej, cesja wierzytelności bądź przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Warto również wspomnieć, że banki nie zawsze wymagają zabezpieczenia czy wkładu własnego od osoby rozpoczynającej własną działalność. W takim przypadku musisz być przygotowany na to, że kwota dostępna do pożyczenia będzie niższa niż oferowana.

Kredyty firmowe na start – warunki stawiane przez banki

Rynek bankowy przepełniony jest ofertami dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność co najmniej 6 lub 12 miesięcy. W takiej też sytuacji firmy mogą pozwolić sobie na kapryszenie i swobodne przebieranie w ofertach. Jednak w dobie start-upów, które wyrastają jak grzyby po deszczu, oferta produktowa banków nieustannie podlega zmianom na korzyść konsumentów. Coraz popularniejsze stają się kredyty dla firmy już od 1. dnia jej działalności. Tym sposobem nie musisz wykazywać stażu firmy czy też biznesplanu, aby otrzymać dodatkowe środki.

Jakie warunki stawia bank przed młodymi firmami?

 • Osoby prowadzące działalność gospodarczą krócej niż 12 miesięcy muszą zdecydować się na specjalny sposób zabezpieczenia. Może być nim: zastaw, przewłaszczenie lub hipoteka na przedmiocie z cesją praw czy nawet gwarancja de minimis BGK.
 • W przypadku posiadania konta bankowego w instytucji, w której składasz wniosek o kredyt dla firmy, nie musisz dostarczać dodatkowej opinii bankowej.

Szybki i wygodny kredyt dla firmy na start bez dodatkowych zaświadczeń weźmiesz w banku, w którym prowadzisz konto firmowe. Dzięki temu, że instytucja posiada wgląd w Twoje finanse, pieniądze na rachunku pojawią się nawet tego samego dnia. Przy okazji sprawdź ranking kont firmowych 2020 i spójrz, które banki oferują premie i pakiety korzyści za niewielką aktywność na rachunku.

Kredyty dla małych firm – jakie niosą ze sobą koszty?

Kredyty online dla firm otrzymasz w równie szybki, bezpieczny i wygodny sposób, co kredyty przeznaczone dla klientów indywidualnych. Jednak w pierwszym, jak i drugim przypadku musisz liczyć się ze z zupełnie innymi kosztami. Jako przedsiębiorca z pewnością wiesz, że każda złotówka ma znaczenie. Dlatego niezależnie od celu, na jaki chcesz przeznaczyć dofinansowanie, dokładnie się przyjrzyj jego opłacalności.

 • Oprocentowanie kredytu. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższe odsetki – co przy wysokich sumach może stanowić spore obciążenie dla budżetu firmowego. Koszt kredytu dla firmy może jednak zostać obniżony (masz prawo do wliczenia odsetek do kosztów prowadzenia biznesu, dzięki czemu obniżysz wysokość podatku). Na oprocentowanie kredytu składa się:

stawka WIBOR to wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym,

marża kredytu, która ustalana jest indywidualnie przez bank i podlega negocjacji.

 • Prowizja od kredytu,
 • Opłaty związane z zabezpieczeniem zobowiązania, np. hipoteka na nieruchomość,
 • Koszty stałe oraz jednorazowe. Przed sięgnięciem po kredyt firmowy zwróć uwagę, czy instytucja przewiduje jakieś opłaty za wcześniejszą spłatę zobowiązania, udzielenie kredytu czy samo złożenie wniosku,
 • Ubezpieczenie nieruchomości od pożaru, powodzi oraz innych zdarzeń losowych. Ten koszt również zaliczysz do kosztów prowadzenia działalności (pod warunkiem, że nie jest to ubezpieczenie na życie kredytobiorcy),
 • Polisa na życie ewentualnie ubezpieczenie na wypadek utraty wartości nieruchomości,
 • Zarządzanie środkami finansowymi w funduszu inwestycyjnym,
 • Usługa wirtualnego biura księgowego,
 • Prowadzenie konta firmowego w banku udzielającym kredytu.

Kwestią, którą warto sprawdzić w umowie kredytu, jest opcja karencji w spłacie zadłużenia, która może przydać się w trudniejszych chwilach prowadzenia działalności.

Pamiętaj, że warunki udzielenia kredytu zależą od sytuacji finansowej firmy, branży oraz stażu jej istnienia. Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, zweryfikuj wszystkie czynniki, które wpływają na jej całokształt.

Gdzie wziąć najlepszy kredyt firmowy?

Początkujący przedsiębiorcy mają z całą pewnością duże pole do popisu w zależności od tego, na co chcą przeznaczyć pieniądze z kredytu. Obecnie na rynku odnajdziemy wiele ciekawych ofert. Na które z nich warto poświęcić trochę czasu?

Oto banki, w których odnajdziesz najciekawsze kredyty dla firm:

 • Alior Bank
 • Nest Bank
 • mBank
 • BNP Paribas
 • Citibank

Kredyt na start dostępny jest dla osób w początkowej fazie istnienia działalności. Co oznacza, że skorzystają z niego przedsiębiorcy, którzy prowadzą swój biznes nie dłużej niż 6, 12 i w niektórych przypadkach 24 miesiące.

Polecamy także nasz ranking kredytów gotówkowych – znajdziesz tam najlepsze oferty polskich banków.

Kredyt inwestycyjny dla firm – na czym polega?

Kredyt inwestycyjny dla firm to czasem jedyna szansa na opłacenie nowych inwestycji dla przedsiębiorców. W tym przypadku, banki często nie ustalają górnej granicy wysokości zobowiązania, a część z nich pokrywa nawet 100% wartości inwestycji. Dodatkowo, starając się o kredyt inwestycyjny, nie wymagają od kredytobiorcy posiadania wkładu własnego, a sam okres kredytowania można rozłożyć na długie 20 lat.

Mogłoby się więc wydawać, że tego typu produkt bankowy jest dość trudny do uzyskania. Nic bardziej mylnego. Choć wymaga przedłożenia większej pracy niż kredyt gotówkowy, to jego otrzymanie nie jest trudne. Banki zazwyczaj wymagają dostarczenia dokumentów rejestrowych i finansowych, w tym biznesplanu. Ten ostatni jest najważniejszym dokumentem, który ma przekonać instytucję, że Twoja inwestycja będzie opłacalna1.

Na co możesz przeznaczyć kredyt inwestycyjny dla firm? Na zakup, m.in.:

 • maszyn i urządzeń niezbędnych do produkcji towarów,
 • sprzętu komputerowego, a także innych przedmiotów, które potrzebne są do świadczenia usług bądź produkcji towaru,
 • środków transportu,
 • nieruchomości, które staną się własnością firmy,
 • know-how, licencji oraz patentów i praw autorskich,
 • wykup udziałów w innej firmie,
 • zakup papierów wartościowych.

Kredyt inwestycyjny dla nowej firmy może zostać przyznany już w 1. dniu prowadzenia działalności. W tym celu musisz okazać bankowi szacowane przychody, jakie będzie osiągać Twoja firma. Pamiętaj też, że przeznaczysz go wyłącznie na inwestycje!

Zalety kredytu dla nowych firm

Nowo powstające firmy mogą czerpać pomoc finansową z różnych źródeł. Jednym z nich są kredyty bankowe, które stanowią bezpieczne wsparcie dla młodego przedsiębiorcy.

Oto główne korzyści z kredytu dla firmy na start!

 • Aplikując o gotówkę w banku, w którym posiadasz konto firmowe, nie musisz wypełniać skomplikowanych formalności. Wszystkie najważniejsze informacje widnieją już w danej instytucji.
 • Kwotę kredytu wraz z okresem spłaty dopasujesz do potrzeb i możliwości finansowych firmy.
 • Wniosek o kredyt dla firmy złożysz online, bez ruszania się z domu.
 • Brak wkładu własnego lub zabezpieczenia.
 • Szybkie rozpatrzenie wniosku oraz przelew gotówki na konto nawet w ten sam dzień.
 • Karencja w spłacie zadłużenia, gdy dopadną Cię kłopoty finansowe.

Alternatywy dla kredytu firmowego na start

Dla przedsiębiorców stawiających swoje pierwsze kroki w biznesie, niejednokrotnie liczy się dostępność oferowanych produktów. Dlatego, jeśli z jakiś przyczyn Twoja historia kredytowa w BIK jest negatywna bądź nie posiadasz wystarczającej zdolności kredytowej, możesz zwrócić uwagę na faktoring dla firm lub pożyczki pozabankowe na start działalności gospodarczej. Szczególnie przy wyborze tego drugiego rozwiązania, firmy pożyczkowe weryfikują klientów w bardziej elastyczny sposób, często udostępniając pożyczkę firmową bez BIK.

Ciekawym rozwiązaniem jest także kredyt dla nowych firm z gwarancją de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego. Co oznacza, że jeśli nie uda Ci się spłacić zobowiązania w terminie, to zadłużenie zostanie uregulowane przez gwaranta (BGK). Kolejno, przedsiębiorca będzie musiał oddać wszystkie środki wraz z odsetkami gwarantowi.

Kredyt w banku dla firmy na start z gwarancją de minimis cechuje się pewnymi ograniczeniami. Tyczą się one łącznej wartości pomocy udzielonej jednemu podmiotowi. Nie może ona przekroczyć 200 000 EUR w trzech kolejnych latach podatkowych. Wyjątek stanowią firmy z sektora drogowego, które mogą uzyskać w tym czasie maksymalnie 100 000 EUR.

Kredyty dla firm – jak znaleźć najlepszą ofertę?

W poszukiwaniu atrakcyjnej dla Ciebie oferty, skorzystaj z porówywarki Czerwonej-Skarbonki. To narzędzie, za pomocą którego otrzymasz w rankingu najkorzystniejsze oferty na rynku z bezpośrednim przekierowaniem na stronę banku. Dzięki temu masz pewność, że trafiłeś na wiarygodne źródło informacji.

Dlatego, jeśli Twój pomysł na biznes nadal spoczywa skrzętnie ukryty na dnie szuflady, to zastanów się, bo może faktycznie warto w niego zainwestować. W końcu każda firma – nawet ta świetnie radząca sobie na rynku zdobywa pieniądze, pożyczając je w bankach.

Ranking 2020 z ofertą kredytów dla firm pokazuje, że przedsiębiorcy nieustannie potrzebują dodatkowych środków na rozwój własnej działalności. Mogą też skorzystać z bogatej palety kredytów. Pamiętaj tylko, że całkowity koszt zobowiązania zależy od indywidualnej oceny dokonanej przez bank. Co oznacza, że zaproponowane przez instytucję warunki mogą nieco różnić się od przedstawionych powyżej.

Źródło:

1. Raport „Polscy przedsiębiorcy o usługach bankowych”, INDICATOR 2019