Ranking kont maklerskich 2020 – najlepsze rachunki inwestycyjne

Wejście na giełdę ze swoim kapitałem to zawsze odważny krok. Aby wygodnie i skutecznie kupować oraz sprzedawać akcje, niezbędny jest rachunek maklerski. Wybranie najlepszej propozycji nie jest wcale łatwe – pomoże w tym jednak nasz ranking kont maklerskich, który przedstawia, na jakie opłaty musimy się przygotować. Decydując się na takie firmy, jak XTB czy eToro, możemy od razu przystąpić do tradingu. Wybierając rozwiązania bankowe, najczęściej najpierw zakładamy konto osobiste, a później maklerskie – większość banków prowadzi swój dom maklerski. Zdecyduj się na rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb!

Ostatnia aktualizacja: 3 Września 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
XTB konto Standard
0€ lub 10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie, jak nie
Prowadzenie konta
0,20%
? wart. transakcji (min 10 zł)
Prowizja od obrotu akcjami
-
zmienna
? Dostępne kontrakty CFD na obligacje USA, koszty uzależnione od wybranego instrumentu
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «
eToro - Konto Inwestycyjne
0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
? 0 zł (tylko dla klientów eToro Europe Ltd oraz eToro UK Ltd i nie ma zastosowania do krótkich lub lewarowanych transakcji na akcjach)
Prowizja od obrotu akcjami
0 zł
? 0 zł (tylko dla klientów eToro Europe Ltd oraz eToro UK Ltd i nie ma zastosowania do krótkich lub lewarowanych transakcji na akcjach)
Prowizja od kontraktów na indeksy
0 zł
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «
Konto maklerskie w XM
0 zł
Prowadzenie konta
GPW – brak w ofercie
Prowizja od obrotu akcjami
0-3.5$ zł
Prowizja od kontraktów na indeksy
0-3.5$
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «
ING - Konto Maklerskie Elastyczne
0 zł lub 50 zł
? opłata roczna - aby uniknąć opłaty zamawiamy dokumenty drogą elektroniczną
Prowadzenie konta
0,3%
? min 3 zł
Prowizja od obrotu akcjami
9 zł
Prowizja od kontraktów na indeksy
0,3%
? min 3 zł, obligacje skarbowe 0,1%
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «
Alior Bank - Rachunek Brokerski
0 zł
Prowadzenie konta
0,38%
? min. 3 zł
Prowizja od obrotu akcjami
9 zł
Prowizja od kontraktów na indeksy
0,19%
? min. 3 zł
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «
BNP Paribas - Rachunek Maklerski
0 zł lub 30 zł
? 0 zł (dla posiadaczy konta osobistego w Banku BNB Paribas) lub 30 zł/kwartał
Prowadzenie konta
0,35%
? min. 5 zł
Prowizja od obrotu akcjami
8 zł lub 5 zł
? 8 zł lub 5 zł (powyżej obrotu 100 szt. miesięcznie)
Prowizja od kontraktów na indeksy
0,15%
? min. 5 zł
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «
Pekao - Biuro Maklerskie
60 zł rok
Prowadzenie konta
0,375%
? min. 5.90 zł
Prowizja od obrotu akcjami
-
0,1%
? min. 5.90 zł
Prowizja od obrotu obligacjami
» SPRAWDŹ «

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Giełda to jeden ze sposobów na bardziej zdecydowane pomnożenie swoich oszczędności, niż ma to miejsce na przykład z wykorzystaniem kont oszczędnościowych czy też lokat. Oczywiście na giełdzie można inwestować w sposób zrównoważony, decydując się na rozwiązanie długoterminowe, wciąż jednak zawsze wartości akcji będą dla nas zagadką.

Ryzyko jednak często się opłaca, ponieważ dzięki akcjom czy innym giełdowym pochodnym instrumentom finansowym można osiągnąć wyższą stopę zwrotu z kapitału, niż wybierając tradycyjne lokaty. Zamiast 2-3% w skali roku, można pokusić się nawet o 20% albo – w zależności od okoliczności – jeszcze więcej. Aby podać nośny przykład giełdowych sukcesów, rzućmy okiem na wzrosty akcji polskiej spółki CD Projekt.


Konto maklerskie
Prawdziwie drapieżny skok spółki CD Projekt, spowodowany tak zwanym „Efektem Wiedźmina”.
Źródło: https://www.marketwatch.com/investing/stock/cdr?countrycode=pl

Jeśli kupiło się papiery wartościowe wyemitowane przez CD Projekt, na przykład, w 2016 roku po cenie 30 złotych za akcję, zaledwie 4 lata później można było je sprzedać za 10 razy wyższą kwotę. Z zainwestowanych 10 000 złotych, osiągało się aż 100 000 tysięcy – trzeba uznać to za fantastyczną stopę zwrotu. Jak jednak rozpocząć swoją przygodę z ekscytującym światem giełdowym? Potrzebne będzie ku temu konto maklerskie, prowadzone przez biuro maklerskie. Zajmijmy się teraz opisem poszczególnych elementów związanych z charakterystyką rachunków maklerskich.

Najczęściej podczas zakładania rachunku maklerskiego należy przejść krótki test znajomości instrumentów finansowych. Pozwala to określić, jakimi produktami inwestycyjnymi powinniśmy się zainteresować, aby za szybko nie stracić swoich pieniędzy.

Jak działa konto maklerskie?

Najprościej mówiąc, konto maklerskie służy do przechowywania akcji, czyli inaczej papierów wartościowych oraz różnego rodzaju innych instrumentów finansowych. Rachunek maklerski nie służy jednak tylko do przechowywania tego rodzaju produktów, ale oczywiście do aktywnego nimi obracania, czyli kupna, sprzedaży czy też zakładania na przykład kontraktów terminowych.

Pamiętajmy o tym, że rachunek maklerski to jedyny typ konta, który pozwala na swobodne operowanie papierami wartościowymi. Takie usługi udostępniają biura maklerskie, nazywane czasami domami maklerskimi. Są one pośrednikiem między klientem a giełdami. Większość polskich banków udostępnia klientom możliwość założenie konta maklerskiego, jednak istnieją także wyspecjalizowane firmy pozabankowe, takie jak XTB czy eToro. Nasz ranking domów maklerskich zawiera oferty zarówno bankowe, jak i pozabankowe.

Konto maklerskie można założyć w banku lub firmie pozabankowej, nie posiadając w nich kont osobistych. Różne typy kont założone w jednym banku mogą jednak zmniejszyć koszt przelewów między poszczególnymi rachunkami.

Najlepszy rachunek maklerski – jak wybrać?

Konto maklerskie jest typem rachunku specjalistycznego, stąd początek obcowania z trudnymi skrótami poszczególnych instrumentów finansowych czy też wykresami może odrobinę przytłoczyć. Stąd zastanówmy się wspólnie, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas wyboru swojego przyszłego konta, aby inwestowanie na giełdzie kojarzyło się z wygodą i elastycznością, a nie udręką.

  • Liczba możliwości inwestycyjnych i funkcjonalności – ta kwestia szczególnie wiąże się poziomem doświadczenia danego tradera i jego potrzebami. Osoby, która dopiero zaczynają swoją przygodę z giełdą, raczej spróbują sił na warszawskiej GPW, kupując po prostu pakiet akcji którejś ze spółek. Dla bardziej zaawansowanych graczy z szerokimi potrzebami, giełdy zagraniczne czy platforma Forex mogą wydać się niezbędne. Tak samo możliwość inwestowania w tzw. ETF’y, obligacje czy kontrakty terminowe. Warto zbadać, jakie możliwości daje nam określone konto i czy pozwoli nam rozwinąć nasze inwestycyjne strategie.
  • Przejrzystość platformy tradingowej i aplikacji mobilnej – poza tym, w co można zainwestować, bardzo ważne jest także to, w jaki sposób można tego dokonać. Nowoczesna, intuicyjna, funkcjonalna platforma tradingowa zachęca do gry i pozwala komfortowo analizować sytuację rynkową. Nie ma nic gorszego niż toporna technologia, która nie tylko nas sfrustruje, ale może doprowadzić do realnych strat. Dobrze mieć także dostęp do swojego konta maklerskiego poprzez aplikację mobilną – pozwoli to na trzymanie ręki na pulsie, niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdujemy.
  • Opłaty za prowadzenie konta konta i jego dodatkowe usługi – równie ważną kwestią są opłaty pobierane przez biuro maklerskie. Prowizje nie powinny być zbyt wysokie, aby nie zjadały naszych środków z inwestycji. Dobór rachunku pod tym kątem powinien odbyć się na podstawie typu inwestowania, jaki się preferuje. Niektórzy gracze wybierają zakup akcji pod kątem wieloletnich zwrotów i dywidendy – dla nich najważniejszą kwestią będzie koszt prowadzenia konta oraz trzymania na nim papierów wartościowych. Dla day traderów (inwestorów krótkoterminowych) ważniejsza będzie za to wysokość prowizji od obrotu akcjami czy też koszt przelewów.
  • Dostęp do materiałów szkoleniowych, notowań i analiz – nikt nie rodzi się od razu najlepszym giełdowym inwestorem. Dlatego tak ważne jest to, aby rachunek maklerski dawał możliwość dostępu do różnych materiałów szkoleniowych. Pozwoli to na rozwinięcie swoich inwestycyjnych umiejętności. Ważny jest także dostęp do notowań giełdowych, wykresów i specjalistycznych analiz. Dobrze, gdy konto maklerskie daje dostęp do takich narzędzi, ponieważ bez nich traderom bardzo trudno byłoby podejmować jakiekolwiek decyzje inwestycyjne.

Czym są instrument finansowy typu ETF (Exchange Traded Fund)? Jest to fundusz inwestycyjny, który odzwierciedla dany indeks giełdowy. Mówiąc prościej, nie inwestuje się w papiery wartościowe określonej spółki (np. PKO BP, CD Projekt), lecz całego funduszu, który odpowiada zmianom kursów na przykład na WIG20.

Konto maklerskie dla początkujących – konto demo

Kolejną sprawą, która może zachęcić klienta, aby otworzyć konto maklerskie w danym biurze, jest dostęp do rachunku demo. Tego rodzaju konto opiera się na grze giełdowej z wykorzystaniem wirtualnych pieniędzy. Pozwala to nauczyć się podstawowych funkcjonalności rachunku, takich jak sprzedawanie akcji, kupowanie ich czy ustawianie kontraktów krótkoterminowych.

Wykorzystanie tego typu konta może być doskonałą zabawą także dla osób najmłodszych, które w ten sposób poznają tajniki giełdy jako atrakcyjnego miejsca na potencjalne inwestycje. Nie możemy jednak sprowadzać kont demo tylko do formy pomocy dla początkujących. Często doświadczeni gracze wykorzystują je, aby przetestować nowe strategie tradingowe, które lepiej przeprowadzić „na sucho”, niż ryzykując swój kapitał.

Niektórzy wieloletni inwestorzy giełdowi krytykują rozpoczynanie swojej przygody z inwestowaniem na koncie demo. Według nich trading jest sztuką panowania nad emocjami, a potrzebne do ich wywołania transakcje muszą być oparte na prawdziwej walucie, a nie wirtualnych środkach.

Porównanie kont maklerskich online

Jak widzimy, konto maklerskie jest zdecydowanie bardziej zaawansowanym narzędziem niż rachunki oszczędnościowe czy osobiste, które służą głównie do przechowywania środków i wykonywania przelewów. Dlatego ranking kont maklerskich jest nieodzownym rozwiązaniem, gdy poszukuje się najlepszego rachunku na rynku.

W pierwszym rzędzie porównujemy prowizję od obrotu akcjami, bo na tę kwestię głównie zwracają uwagę klienci. Im niższa prowizja, tym dane konto znajdzie się wyżej w naszym zestawieniu. Ważny jest dla nas także koszt prowadzenia konta czy wypłaty środków oraz dostęp do zagranicznych rynków giełdowych.

Opłaty na koncie maklerskim

Korzystanie z konta maklerskiego wiąże się z określonymi opłatami, na które warto zwracać uwagę, aby nie być zaskoczonym, że część naszych pieniędzy znika z rachunku. Podstawowe opłaty dotyczą:

  • prowadzenia konta – bywa tak, że konto jest darmowe, gdy dokonuje się odpowiedniej ilości transakcji miesięcznie lub posiada się rachunek osobisty w tym samym banku. Prowadzenie rachunku może jednak także kosztować, zwykle w okolicach 50 złotych rocznie,
  • prowizji od obrotu akcjami/obligacjami/kontraktami na indeksy – jest to bardzo ważny wskaźnik, który szczególnie interesuje inwestorów, którzy dokonują wielu obrotów instrumentami finansowymi dziennie. Najczęściej prowizja wynosi od 0,20% do 0,40%. Może być jednak tak, jak w Degiro – każdy obrót kosztuje 1 zł + 0,098%, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób grających z wykorzystaniem olbrzymich pieniędzy,
  • wypłaty środków – jeśli chcemy często wypłacać pieniądze ze swojego konta maklerskiego na konto osobiste, powinniśmy zwrócić uwagę na koszt przelewu. Zwykle jest to procent od transakcji lub stała kwota w wysokości kilku złotych,
  • przechowywania na koncie instrumentów finansowych – ta opłata szczególnie powinna zainteresować osoby, które inwestują długoterminowo. W takim przypadku dobrze wybrać rachunek, który pozwala przez lata przechowywać papiery wartościowe czy obligacje niskim kosztem,
  • dostępu do dodatkowych funkcjonalności – notowania i analizy w niektórych domach maklerskich są darmowe, a w innych trzeba za nie dodatkowo zapłacić. W zależności od swoich potrzeb traderskich warto zwrócić uwagę na tej aspekt.

Zarobek uzyskany dzięki inwestowaniu na giełdzie poprzez biuro maklerskie podlega podatkowi od zysków kapitałowych (podatek Belki), który wynosi 19%. Należy wykazać ten dochód w rozliczeniu rocznym.

Ranking kont inwestycyjnych – podsumowanie

Na giełdzie można zarobić oszałamiające pieniądze albo sporo stracić, dlatego warto pamiętać o tym, żeby ciągle poszerzać swoją wiedzę na temat inwestowania, aby lepiej rozumieć brokerskie tajniki. Żadna jednak wiedza nie zastąpi profesjonalnego rachunku maklerskiego, na którym nie tylko wygodnie kupimy i sprzedamy akcje, ale także zapoznamy się z najnowszymi notowaniami indeksów giełdowych i opiniami specjalistów.

Jeśli chcesz rozpocząć inwestycję na polskiej lub zagranicznej giełdzie, najpierw wykorzystaj nasz ranking konto maklerskich. Będzie to pierwszy krok do świata spółek, walut i kruszców. Możliwe, że po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia, inwestycje giełdowe staną się Twoim regularnym dodatkiem do pensji.